نخستین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2013)

نخستین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2013)

اولین دوره مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2013) از نوزدهم الی بیست و چهارم شهریور 1392 با تلاش‌های تیم کشوری کمیته تخصصی سلامت عمومی و انجمن دانشجویان پزشکی ایران در جزیره زیبای کیش برگزار گردید. این مدرسه تابستانی که نمونه‌ای بی‌مثال در کشور بشمار می‌رود با حضور بیش از 40 تن از دانشجویان پزشکی کشورمان و کشورهای خاورمیانه و اروپایی با هدف افزایش آگاهی و توانمندسازی دانشجویان پزشکی در جهت بهبود سلامت جوامع با محوریت مدیریت و ارتقاء سلامت در محل پردیس بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران اولین دوره خود را در حالی سپری نمود که حضور اساتید برجسته حوزه سلامت عمومی کشور، برنامه آموزشی منسجم و کارگاه‌های پویا و همچنین حضور کم نظیر دانشجویان پزشکی از کشورهای دیگر آن را منحصر بفرد نموده بود.

برنامه‌ی آموزشی اولین دوره مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران به دو بخش مجزا شامل جلسات سلامت عمومی و کارگاه تربیت مدرس (Train New Trainers) که هر کدام به مدت سه روز برگزار می‌شدند تقسیم شده بود. در مجموع برنامه‌ی آموزشی IPHS2013 در 43 ساعت مفید آموزشی برگزار گردید که در این میان 19 ساعت سهم جلسات سلامت عمومی و 24 ساعت سهم تربیت مدرس بود.

در جلسات سلامت عمومی IPHS2013 عمده مباحث ارائه شده که در قالب سخنرانی اساتید، کارگاه‌های پویا، بازی‌های آموزشی و همچنین کارهای گروهی متنوع طراحی شده بود شامل: (1) مراقبت‌های اولیه بهداشتی درمان (Primary Health Care)؛ (2) مولفه‌های اجتماعی سلامت(Social Determinants of Health)؛ (3) سلامت جهانی و چالش‌های آن(Global Health and Challenges)؛ (4) مدیریت مداخلات و خدمات سلامت عمومی (Management of Public Health Interventions and Services)؛ (5) روش تحقیق در سلامت عمومی (Research Methods in Public Health) و (6) ارائه خدمات سلامت از طریق تلفن همراه (Mobile Health) می‌گردید. توالی مناسب مباحث و ارتباط منطقی آن‌ها، ارائه مطالب در سطوح پایه و مشارکت فعال شرکت‌کنندگان در بحث‌ها و کارگاه‌ها منجر شد که کیفیت آموزش‌های ارائه شده در IPHS2013 را در حد چشمگیری ارتقاء بخشد.

کارگاه تربیت مدرس یا به اختصار TNT یکی از دوره‌های رسمی فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های دانشجویان پزشکی (IFMSA) است که با هدف تربیت آموزشگران جدید در سراسر جهان برگزار می‌گردد. این کارگاه که با نظارت و تائید فدراسیون اجرا می‌شود، برای چهارمین بار در ایران و برای اولین بار بصورت بین‌المللی به عنوان بخش دوم برنامه آموزشی IPHS2013 برگزار گردید. هدف از درنظر گرفتن کارگاه تربیت مدرس به عنوان بخشی از آموزش‌های IPHS2013 افزایش توانایی‌های بین‌رشته‌ای شرکت‌کنندگان از قبیل ارائه سخنرانی، کارگروهی، مدیریت تیم‌ها و غیره و همچنین تربیت مدرسینی توانمند برای آموزش به دانشجویان دیگر بود.

اولین دوره مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران در حالی در 10 سپتامبر 2013 آغاز بکار نمود که از میان 123 نفر از ثبت‌نام کنندگان، تعداد 46 نفر از 65 نفر که پس از بررسی جهت شرکت در این مدرسه تابستانی مجوز حضور یافته بودند، در این مدرسه تابستانی حضور بهم رساندند. شرکت‌کنندگان IPHS2013 را 12 نفر از کشورهای سوئد، نروژ، جمهوری چک، اتریش، عراق و تانزانیا تشکیل می‌دادند و دیگر شرکت‌کنندگان از دانشگاه‌های تهران، تهران، تبریز، کرمان، ایران و شهیدبهشتی بودند.

اولین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران توسط انجمن دانشجویان پزشکی ایران و با همکاری و حمایت اصلی پردیس بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاونت بین‌الملل این دانشگاه برگزار گردید. از سوی دیگر حمایت‌های مرکز آموزش‌های منطقه‌ای ایدز سازمان بهداشت جهانی (HIV/HUB) و کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و معاونت آموزشی این دانشگاه نقش موثری در برگزاری هرچه باشکوه‌تر IPHS2013 داشت.

پاسخی بگذارید