معرفی

‍ پنجمین مدرسه تابستانی 

 

پنجمین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2017) دوره آموزشی یک هفته‌ای است که با هدف آشنایی دانشجویان با حوزه سلامت عمومی و علاقمند نمودن آنان در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ برگزار می‌گردد. هر ساله دانشجویان علوم پزشکی از سراسر دنیا، از رشته‌های مختلف و با سوابق فعالیتی گوناگون در این مدرسه تابستانی گردهم می‌آیند تا در کنار یک دیگر لذت یادگیری سلامت عمومی را تجربه کنند. این مدرسه تابستانی با به‌کارگیری روش‌های آموزشی مبتکرانه و خلاقانه در ارائه آموزش‌های خود که بصورت آموزش از راه دور و حضوری می‌باشد، نوید دوره‌ای جذاب، پرهیجان و مملو از آموزه‌های جدید را به شرکت‌کنندگان خود می‌دهد.

دوره های پیشین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران

اولین دوره مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2013) در شهریور ماه ۱۳۹۲ در جزیره زیبای کیش برگزار شد. موفقیت‌های بدست آمده از اولین دوره این مدرسه تابستانی پایه‌گذار تاسیس گروه مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران شد تا اهداف عالیه و کلان آن این بار در افق‌های وسیع‌تری ترسیم گردد. در همان سال و ابتدای سال ۱۳۹۳ چندین کارگاه توسط این گروه برگزار گردید. دومین دوره مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2014) با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و زیرنظر اساتید برجسته این دانشگاه و برخی دیگر از مراکز علمی دانشگاهی و غیردانشگاهی کشور در شهریور ماه ۱۳۹۳ در قطب علمی آموزش مهارتهای بالینی کشور با حضور ۹۵ نفر برگزار گردید. در تابستان ۱۳۹۴ مدرسه سلامت عمومی ایران اقدام به برگزاری سومین مدرسه تابستانی خود (IPHS2015)  نمود که شامل ۳ هفته آموزش غیر حضوری مفاهیم اولیه سلامت عمومی و یک هفته آموزش حضوری در قالب شبیه‌سازی و بازی‌نمایی بود. این دوره در محل قطب علمی آموزش مهارتهای بالینی کشور که با شرکت ۵۹ نفر از علاقه‌مندان داخلی و خارجی با همکاری و نظارت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و برخی دیگر از مراکز علمی برجسته کشور برگزار گردید. سرانجام کمپ زمستانی مدرسه سلامت عمومی ایران (WinterCamp2016) در زمستان ۱۳۹۴ در مرکز رشد استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران و با حمایت و نظارت این دانشگاه و برخی دیگر از مراکز علمی مرتبط برگزار شد. این دوره میزبان ۶۴ نفر از دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه‌های مختلف کشور بوده و شامل ۲ هفته آموزش غیرحضوری در بهمن‌ماه ۱۳۹۴ و ۳ روز آموزش حضوری مبتنی بر داستان و شبیه‌سازی در اسفند ماه می‌شد. در گروه مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران که آشناسازی و علاقمند نمودن دانشجویان به حوزه سلامت عمومی را هدف اصلی خود می‌بیند بار دیگر با برنامه‌ریزی دوره‌ی آموزشی منحصر به فرد، پنجمین دوره این مدرسه تابستانی(IPHS2017) را، این بار به مدت یک هفته در مرداد ماه ۱۳۹۶ برگزار می‌نماید.

درباره تهران

تهران، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور است که در دامنه جنوبی رشته‌کوه البرز قرار دارد. این شهر که در گذشته از روستاهای اطراف شهرری محسوب می‌شد، پس از حمله مغول‌ها و تخریب شهرری به مرور وسعت یافت و در دوران قاجار برای نخستین‌بار به عنوان پایتخت انتخاب شد و تا کنون مرکزیت خود را حفظ کرده است. به همین دلیل، تهران را می‌توان مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین شهر کشور دانست.

شهر تهران، علاوه بر ساختار اداری و سیاسی آن، از جنبه گردشگری نیز مورد توجه است. موقعیت جغرافیایی تهران که از شمال به کوه‌های البرز  و از جنوب به کویر می‌رسد سبب شده شمال و جنوب آن آب‌هوای متفاوتی داشته باشد و امکانات گردشگری متنوعی در اختیار گردشگران قرار دهد. از دیگر جاذبه‌های این کلان‌شهر بناهای تاریخی متعدد آن است؛ گرچه شواهدی مستند از جریان زندگی پیش از میلاد مسیح در تهران موجود است اما، این آثار طی توسعه شهری از بین رفته‌اند و جاذبه‌های تاریخی تهران بیشتر مربوط به دوره صفویه و قاجاریه است. برج میلاد، شهربازی‌ها و مراکز ورزشی، تئاترها و کنسرت‌های داخلی و خارجی در کنار سایر جاذبه‌های گردشگری تهران را به مقصد بسیاری از گردشگران بدل کرده‌ است.

درباره دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، قدیمی‌ترین و بزرگترین مرکز آموزش عالی نوین در زمینه پزشکی در سال ۱۲۳۰ به عنوان بخشی از مدرسه دارالفنون فعالیت خود را آغاز نمود. این دانشگاه که رتبه‌ی برترین دانشگاه علوم‌پزشکی کشور را به خود اختصاص داده است، ۱۲ دانشکده، ۱۶ مرکز درمانی و ۸۷ پژوهشگاه دارد و در حال حاضر جناب آقای دکتر علی جعفریان ریاست آن‌ را عهده‌دار است.

توضیحات بیشتر در سایت دانشگاه به آدرس www.tums.ac.ir قابل دسترسی است.

درباره موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران

موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران در سال ۱۳۸۰ و در بنایی تاریخی مربوط به دوران قاجار که متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران است تأسیس شد. در این موزه که در بنایی به وسعت ۲۰۰۰ متر مربع واقع است به همت علاقه‌مندان تاریخ پزشکی بیش از سه هزار اشیا، ابزار و ادوات پزشکی، کتب خطی، اسناد و مدارک مرتبط با تاریخ پزشکی کشور برای بازدید علاقه‌مندان جمع‌آوری شده است.

توضیحات بیشتر در سایت موزه به آدرس http://vtums.tums.ac.ir قابل دسترسی است.