دومین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2014)

دومین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2014)

دومین دوره مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2014) از پانزدهم الی بیست و یکم شهریور 1393 با همکاری پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و قطب علمی آموزش مهارتهای بالینی کشور برگزار گردید. دومین دوره این مدرسه تابستانی با حضور 95 نفر از دانشجویان علوم پزشکی کشورمان و کشورهای خاورمیانه و اروپایی با هدف آشنایی و علاقمند نمودن ایشان به حوزه سلامت عمومی با محوریت پنجره‌ای به آینده سلامت در محل قطب علمی آموزش مهارتهای بالینی کشور در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اجرایی شد. حضور اساتید برجسته حوزه سلامت عمومی کشور، فعالیت‌های گروهی متعدد، بازی‌سازی محتوای آموزشی و حضور دانشجویان از رشته‌های مختلف و با سوابق متفاوت از نقاط برجسته دومین دوره این مدرسه تابستانی بود.

آموزش‌های ارائه شده در IPHS2014 علاوه بر سخنرانی‌های اصلی و فرعی توسط اساتید فرهیخته و برجسته سلامت عمومی کشور، بیشتر بصورت فعالیت‌های گروهی و کارگاه‌های فعالانه و بازی یادگیری ارائه گردید. در واقع بیش از نیمی از 51 ساعت زمان آموزشی کل دوره به کسب مهارت و یادگیری فعالانه اختصاص داده شده بود. حوزه‌های اصلی سلامت عمومی شامل مؤلفه‌های اجتماعی سلامت و عدالت در سلامت، اپیدمیولوژی و آمار زیستی، رهبری و تفکر سیستماتیک، انفورماتیک سلامت، سیاستگزاری سلامت، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، با محوریت پنجره‌ای به آینده سلامت بصورت پایه‌ای و مقدماتی ارائه می‌گردید.

بطور کلی برنامه‌ی آموزشی دومین دوره مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران به دو بخش سخنرانی‌ها و چالش‌ها تقسیم‌بندی شده بود که هر یک مکمل دیگری بود. سخنرانی‌ها توسط اساتید و جهت ارائه و تفهیم مطالب پایه‌ای و پس از آن مدرسین که خود از دانشجویان فعال در حوزه سلامت عمومی و آموزش بودند، مطالب اختصاصی و جزئی‌تر را ارائه می‌دادند. اما بیش از نیمی از برنامه آموزشی به چالش‌هایی که خود شامل فعالیت‌های گروهی مرتبط با سخنرانی‌ها و کارگروهی IPHSup یا Ideas for Public Health Startup بود، اختصاص داده شده بود.

شرکت‌کنندگان IPHS2014 با انجام فعالیت‌های گروهی میزان امتیازی کسب می‌کردند که این امتیازات راهنمایی برای حل نقشه گنجی بود که به منظور ایجاد انگیزه بیشتر از طریق ایجاد چالش و شوق و شور مضاعف طراحی شده است. برای اولین بار نیز برنامه‌ی کارگروهی IPHSup به منظور توانمندسازی شرکت‌کنندگان در جهت تولید محصول و ارائه راهکارهایی عملیاتی و کاربردی با الهام از دوره‌های startup weekend در حوزه سلامت عمومی برای دومین دوره این مدرسه تابستانی اجرا شد. چشم‌انداز IPHSup تربیت کارآفرینانی در حوزه سلامت عمومی بود.

در دومین دوره مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران در مجموع 95 نفر از دانشجویان علاقمند به سلامت عمومی از رشته‌های مختلف دانشگاهی و از کشورهای خاورمیانه و اروپایی که از میان 335 نفر انتخاب شده‌اند حضور پیدا کردند. با آنکه ظرفیت این دوره آموزشی 100 نفر درنظر گرفته شده بود ولی جهت حفظ کیفیت آموزشی و با تعیین کرایتریای حداقلی بخصوص از نظر انگیزه یادگیری در مورد سلامت عمومی، این دوره با شرکت تعداد کمتری از حدنصاب برگزار شد.

ثبت‌نام کنندگان IPHS2014 از حدود 30 دانشگاه داخلی و 25 دانشگاه خارجی از کشورهای عراق، هلند، استرالیا، افغانستان، اسلواکی، آفریقای جنوبی، اندونزی، اتیوپی، تونس، زامبیا، تانزانیا، سودان، کنیا، امارات متحد عربی، بلژیک، هند، پاکستان، لهستان و مصر بودند. بطور کلی بیشترین ثبت‌نام کنندگان را دانشجویان پزشکی و پس از آن دانشجویان داروسازی، دندانپزشکی، رادیولوژی، ژنتیک، اپیدمیولوژی، علوم آزمایشگاهی، بهداشت عمومی، مشاوره، تغذیه، میکروب‌شناسی، مامایی، گفتاردرمانی و مهندسی مکانیک تشکیل می‌دادند.

دومین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران به میزبانی قطب علمی آموزش مهارتهای بالینی کشوری و با همکاری پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دیگر معاونت‌های این دانشگاه از جمله معاونت‌های پژوهشی، آموزشی و دانشجویی فرهنگی برگزار شد. حامیان اصلی دومین دوره این مدرسه تابستانی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران و شهرداری اصفهان بودند. از دیگر حامیان می‌توان شعبه مرکزی اصفهان بانک رفاه کارگران؛ سازمان میراث فرهنگی اصفهان و شرکت دارویی رها را نام برد. همچنین حمایت‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز در برنامه Post-IPHS نیز شایان ذکر است.

پاسخی بگذارید