برنامه ها

مقدمه

پنجمین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2017) دوره آموزش ۷روزه‌ای است که در مردادماه ۱۳۹۶ برگزار می‌گردد. هدف اصلی این دوره آموزشی آشناسازی، علاقمند نمودن و توانمند نمودن دانشجویان در حوزه سلامت عمومی می‌باشد. برنامه‌ی آموزشی این مدرسه تابستانی به دو دوره آموزشی مجزا ولی در امتداد هم تقسیم گردیده است که شامل دوره آموزشی از راه دور به مدت ۴۰ ساعت آموزشی و دوره آموزش حضوری به مدت یک هفته می‌باشد.

محوریت برنامه

پنجمین مدرسه تابستانى بين‌المللى سلامت عمومى ايران دوره‌ى آموزشى شبيه‌سازى شده از فعاليت‌هاى يك متخصص سلامت عمومى به صورت فردى و تيمى است كه در قالب يك داستان علمى تخيلى مربوط به سال ٢٢٠٠ ميلادى پس از نابودى زمين و در كهكشانى ديگر روايت مى‌شود. این داستان علمی تخیلی در دوره‌ی آموزشی بر نابودی زمین در قرن ۲۱ استوار است. شرکت کنندگان به عنوان متولیان سلامت سیارات دیگر، اطلاعات آموخته شده خود در دوره آموزشی از راه دور را به کار میگیرند و پس از آن در دوره آموزشى حضورى مهارت‌هاى خود را براى بهبود سطح سلامت سيارات ديگر و مرتفع نمودن چالش‌هاى سلامت در اين سيارات مى‌آزمايند. تمام آموزش‌هاى پنجمین مدرسه تابستانى بين‌المللى سلامت عمومى ايران بصورت بازى‌نمايى شده و با ايجاد رقابت ميان شركت‌كنندگان و تيم‌هاى ايشان اجرا مى‌شود.

مباحث آموزشی

آموزش‌های پنجمین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران بر ۶ حوزه اصلی شامل مقدمه‌ای بر سلامت عمومی، سلامت جهانی، مولفه‌های اجتماعی سلامت، اپیدمیولوژی و آمار زیستی، سلامت و بهداشت محیط و سیاست‌گذاری و مدیریت سلامت متمرکز شده است. در کنار حوزه‌های اصلی، ۳ حوزه از میان توانمندی‌های بین‌رشته‌ای شامل حمایت‌طلبی (Advocacy)، فعالیت تیمی و گروهی و رهبری (Leadership) نیز در این مدرسه تابستانی آموزش داده می‌شود. در این دوره مدرسه تابستانی با بازنگری کوریکولوم آموزشی، تمامی آموزش‌ها در قالبی یکپارچه، پیوسته و ادغام یافته در متن داستانی علمی تخیلی و بازی‌سازی شده ارائه می‌گردد. در دوره آموزش از راه دور مباحث در سطح پایه‌ای و دانشی می‌باشند و در دوره آموزش حضوری تمرکز اهداف آموزشی بیشتر بر توانمندی‌ها، کارهای عملی و اهداف نگرشی می‌باشد.

دوره آموزش از راه دور

دوره آموزش از راه دور پنجمین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2017) به مدت حدودا ۴۰ ساعت آموزشی برگزار می‌گردد. در این دوره آموزشی دانش و توانمندی‌های پایه سلامت عمومی به نحوی آموزش داده می‌شود تا شرکت‌کنندگان علاوه بر کسب دانش زیربنایی سلامت عمومی، با شمایی کلی از یک دوره کارشناسی ارشد سلامت عمومی مطابق با گایدلاین‌های انجمن برنامه‌ها و دانشکده‌های سلامت عمومی (ASPPH)، آشنایی پیدا کنند. شرکت‌کنندگان در دوره آموزش از راه دور، باید در مجموع حدودا ۴۰ ساعت آموزشی را برای مشاهده ویدئوها، مطالعه متون، پاسخگویی به آزمون‌ها و انجام تمرینات زمان صرف کنند.

دوره آموزش حضوری

دوره آموزش حضوری پنجمین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2017) از تاریخ ۲۰مرداد الی ۲۷مردادماه ۱۳۹۶ به مدت یک هفته در محل موزه ملی تاریخ علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران کشور، واقع در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌گردد. در دوره آموزش حضوری با استفاده از روش‌هایی همچون فعالیت گروهی، بازی‌سازی، یادگیری بر مبنای حل مسئله و یادگیری فعالانه، آموخته‌های شرکت‌کنندگان در دوره آموزش از راه دور، تثبیت و با مفاهیم کاربردی سلامت عمومی آشنا می‌شوند. ۵۰ ساعت آموزش فعالانه به صورت فردی و تیمی، در فضایی دوستانه و جذاب، نوید هفته‌ای خاطره‌انگیز را به شرکت کنندگان می‌دهد.

شرکت‌کنندگان در دوره حضوری حتما باید دوره آموزش از راه دور را با موفقیت گذرانده باشند.

برنامه تهران‌گردی

در مدت دوره آموزش حضوری پنجمین مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران برنامه گردشی تهران‌گردی رسمی به مدت یک نیم روز در نظر گرفته شده است. در این برنامه تهرانگردی بازدید از آثار تاریخی، اماکن فرهنگی و تفریحی شهر تهران انجام می‌شود و ایاب و ذهاب، هزینه بلیط‌های بازدید برعهده برگزارکنندگان می‌باشد.

در کنار برنامه گردشی تهرانگردی رسمی، هماهنگی‌های لازم برای یک نیم روز دیگر جهت تسهیل بازدید و استفاده شرکت‌کنندگان دوره حضوری از امکانات سیاحتی، تفریحی و فرهنگی شهر تهران انجام می‌گیرد و شرکت‌کنندگان می‌توانند به انتخاب خود از این امکانات استفاده نمایند.